Skawinka Skawina

Pozycja w lidze

Historia klubu

1919 – Franciszek Lisowski, Stanisław Madej i Stanisław Krzyszkowski organizują drużynę piłki nożnej w Skawinie.

1922 – Anatol Krakowiecki zgłasza drużynę TKS Skawinka do KOZPN. W inauguracyjnym meczu o mistrzostwo klasy C Skawinka ogrywa Wolność Kraków 4:2. Pierwszym prezesem klubu zostaje Stanisław Gawle.

1931 – Pierwszy w historii klubu awans do klasy B. W meczu otwarcia Skawinka wygrywa 1:0 ze Szczakowianką.

1940 – Okupanci niemieccy nakazują konfiskatę sprzętu sportowego skawince. Piłkarze jednak wciąż się spotykają i rozgrywają kolejne mecze towarzyskie.

1948 – Do użytku zostaje oddana zaprojektowana przez inż. Mariana Rosponda drewniana trybuna, służąca Skawince do dziś.

1954 – Powstaje Huta Aluminium. Skawinka wchodzi do Zrzeszenia Sportowego „Stal”

1958 – Jóżef Matlak i Stefan Skowronek – bokserzy „Stali” Skawina – reprezentują Kraków w towarzyskim meczu z Bułgarią.

1979 – Skawinka awansuje do III ligi, by po sezonie z niej spaść.

1995 – Klub sięga dna… Po spadku do klasy B grozi mu rozwiązanie. Z odsieczą przychodzi miasto, co powoduje zmianę nazwy z Terenowego na Miejski Klub Sportowy.

1997 – Pracę szkoleniową z piłkarzami Skawinki rozpoczyna Marian Stolczyk. Biało-niebiescy rozpoczynają marsz do III ligi.

2002 – Piłkarze uczcili 80-lecie działalności Klubu awansem do III ligi.

Wróć do poprzedniej strony